Hava Durumu

:

:

:

İyi Parti Heyeti Üzüm Üreticilerinin sorunlarını dinledi

22 Temmuz 2022 Cuma 21:18

SONMANŞET.COM- Üzüm üreticilerinin yoğun olarak ticaret yaptıkları Dedeler köyünün Killik mevkiinde düzenlenen toplantıya İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, GİK Üyesi Burhanettin Kocamaz, Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, Tarsus ilçe Başkanı Daniyel Mercan, Dr. Mehmet Yunus Seven ile il ve ilçe yöneticileri katıldı.

İyi Parti Heyeti Üzüm Üreticilerinin sorunlarını dinledi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin’in Tarsus ilçesinde İYİ Parti heyeti, üzüm üreticilerinin sorunlarını dinledi.

Üzüm üreticilerinin yoğun olarak ticaret yaptıkları Dedeler köyünün Killik mevkiinde düzenlenen toplantıya İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, GİK Üyesi Burhanettin Kocamaz, Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, Tarsus ilçe Başkanı Daniyel Mercan, Dr. Mehmet Yunus Seven ile il ve ilçe yöneticileri katıldı.

İyi Parti ilçe başkanı Daniyel Mercan, yaptığı açış konuşmasında, “Üreticinin canını değil, üzümün suyunu sıkın hedefinden yola çıkarak Mersin Tarsus OSB’de faaliyet gösteren Suma fabrikasının şaraplık olarak tabir edilen üzümün kilosunu 2 lira 20 kuruştan alacaklarını ilan ettiler. Oysa girdi fiyatları çok arttı. Türk çiftçisi kaderine terk edilmiş, yalnız başına bırakılmıştır. O nedenle bugün buraya İYİ Parti heyeti olarak Türk çiftçisini yalnız bırakmamak, sahipsiz değilsiniz demek için üzüm üreticisi bölgemiz Killik ‘ten haykırıyoruz.  Üreticinin Canını Değil,  Üzümün Suyunu Sıkın” dedi. 

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi Burhanettin Kocamaz, “Bugün dertli olmayan kimse yok. Her kesim dertli. Herkes gelecek endişesi yaşıyor. Maalesef üzümlerimizin nasıl yetiştiğini de, sofraya nasıl geldiğini de çoğu kimse bilmiyor. İktidardakiler tarımı da, hayvancılığı da bilmiyor. AB’ne her türlü tavizi verdiler. AB’ye de almadılar. Bunlar iktidar olmadan ülkemizde tarımdan geçinen nüfus yüzde 37 idi. AB bu rakamı aşağı çekeceksiniz dedi ve yüzde 17’ye düşürdüler. Bunun yanında köyleri de mahalleye çevirdiler ve tarımdan geçinen nüfus ülke nüfusunun yüzde 8’i haline geldi” dedi.

Üzüm üreticilerinin büyük sorun yaşadığını belirten Kocamaz, AK Parti iktidarından önce açılan Mersin Tarsus OSB’deki Suma fabrikasının mevcut iktidar tarafından özelleştirildiğini ve üreticilerin daha çok mağdur edildiğine dikkat çekti.

Kocamaz, “Üzüm üreten bölgemiz olan Tarsus ‘ta her yıl yaşadığımız sıkıntılardan biriside Mersin Tarsus Organize Bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Suma Fabrikasının açıkladığı yaş üzüm fiyatlarıdır. Açıkladıkları üzüm alım fiyatı çok komiktir. Suma Fabrikasının tek başına fiyat belirlemesinin önüne geçilmelidir. İYİ Parti olarak teklifimiz bir üretici birliğinin kurulması ve üretici kooperatiflerinin yaygınlaştırılmasıdır. Açıklanan üzüm alım fiyatı en kısa zamanda yükseltilmelidir” diye konuştu.

İyi Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdal ise konuşmasında, İyi Parti iktidarında, üreticilerin yüzünün güleceğini ve alın terinin karşılığını alacağını, tüm üreticilerin en iyi şekilde layıkıyla, hak ettiği şekilde destekleneceğini belirterek, “Üreticilerimizin emeğine yazıktır, günahtır. Peki şaşırıyor muyuz? Hayır. Türkiye’de çiftçisinin köylüsünün arkasında durmayan, onlara destek olmayanlara sakın oy vermeyin. Çiftçiye destek olmayan zaten iktidar olamaz. Bütün dünya pandemiyle birlikte gıda üretimine büyük yatırımlar yaparken, üreticilerine destek verirken, bizim ülkemizde iktidar tarıma da, üreticiye de sahip çıkmıyor. Destek olmuyor. Bizim iktidarımızda üreticilerin önü açılacak ve kalkındırılacaktır. Çünkü biz kalkınmanın üretimden geçtiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılara üzüm ikram edildi.

 

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.