Hava Durumu

:

:

:

İstemihan Talay’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

08 Mart 2018 Perşembe 00:29

SONMANŞET.COM- CHP Genel Başkan Başdanışmanı, Kültür eski Bakanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı M. İstemihan Talay, kadınların yaşamın her alanında uğradıkları ayırımcılık ve haksızlıkların aslında bir insan hakları ihlali olduğunu ifade etti.

İstemihan Talay’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

SONMANŞET.COM- CHP Genel Başkan Başdanışmanı, Kültür eski Bakanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı M. İstemihan Talay, kadınların yaşamın her alanında uğradıkları ayırımcılık ve haksızlıkların aslında bir insan hakları ihlali olduğunu ifade etti.

İstemihan Talay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, cinsiyet eşitliğini her alanda hakim kılmaya çalışan kadınlarla birlikte bu anlayışla mücadele edeceğini vurgulayarak, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

AKP Hükümetleriyle birlikte kadınlara yönelik ayırımcılığın ve cinsel istismar vakalarının ciddi bir biçimde arttığını, bütün bu gerici politikalara karşı kadınlarla birlikte her zaman omuz omuza yürüdüklerini ve yürümeye devam edeceklerini söyledi.

Amerika’da verdikleri emek mücadelesinde yaşamını kaybeden 129 kadının özgürlük meşalesini taşıyan emekçi kadınların yüzyıllardan bu yana cinsel ve sınıfsal sömürüye son vermek, savaşsız ve barış dolu yaşanabilir bir dünya yaratmak amacıyla, özgürlük, eşitlik ve demokrasi için çalıştıklarının altını çizen Talay, bugün hala cinsiyet farkıyla birey farkını ayıramayan zihniyetlerin, politikaların, uygulamaların kurbanı olan kadınlarımız bulunmaktadır. Tacize uğrayan, öldürülen, emeği hiçe sayılan milyonlarca kadının bulunduğuna dikkat çekti.

Kadınların geleceğe duydukları güçlü umudun dayanakları olduğunu belirten Talay, Türk kadınlarının sanata, kültüre ve bilimde dünya çapında başarılara imza attığını, çok önemli görevlere geldiğini gururla izlediklerini ve bu yöndeki çabaların artarak sürmesini temenni ederek, şunları kaydetti:

“ İnanıyorum ki, önümüzdeki süreçte kadınlarımız siyasal yaşamın temel sorunlarının çözüm sürecine ciddi anlamda katkıda bulanacaklardır. Bunun için bize düşen, yaşamın her alanında olduğu kadar siyasal yaşamın içinde de kadınların daha fazla yer almasını sağlamak olacaktır. Karar alma süreçlerinde kadınlarımızın daha fazla yer alması, çoğulcu ve katılımcı bir demokrasi anlayışının toplumda güçlenmesi açısından da son derece önemlidir. Özellikle 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanı hiç kuşkusuz Türk kadını için bir dönüm noktası olmuştur. Kendine güvenen, kendini ifade edebilen bir kadın varlığı Cumhuriyetin en önemli kazanımlarıdır. Kadınlarımızın geleceğe duyduğumuz güçlü umudun dayanağı olduklarını bir kez daha belirtirken, nerede bulunursa bulunsunlar insanlığın ortak yaşamına büyük anlam ve değer katan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya  Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum.”

 

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.