Hava Durumu

:

:

:

Erdem, Mersin'de İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi Anlattı

07 Kasım 2021 Pazar 20:00

SONMANŞET.COM- İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, partisinin Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Basın Toplantısı'nda partisinin ‘İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş” projesini anlattı.

Erdem, Mersin'de İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi Anlattı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, partisinin Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Basın Toplantısı’nda partisinin ‘İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş” projesini anlattı.

Prof. Dr. Bahadır Erdem, İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyeleri Burhanettin Kocamaz ve Mehmet Türe ile İl Başkanı Mehmet Dutar, Tarsus ilçe Başkanı Daniyel Mercan ve diğer ilçe yöneticileriyle Gazetecilerin katıldığı Divan Oteli’ndeki Basın toplantısında, hazırladıkları taslakta kuvvetler ayrılığına önem verildiğini, partili cumhurbaşkanlığının kaldırılmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK ve valilerin siyaset dışına çıkarılacağını vurgulayarak,seçim barajının yüzde 5 olarak planlandığını ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) yeniden kurulacağını anlattı.

Erdem, Milletin iktidarı taşıyacak gücünün kalmadığını belirttiği konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin (CHS) devlet ve sistem krizi yarattığını, “hukukun üstünlüğü” ilkesini geri plana ittiğini, dış politikayı iç siyasete malzeme yaptığını anlattı.

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem” taslağının hazırlanmasında akademisyen ve uzmanlardan da görüş alındığını bildiren Bahadır Erdem, eksikliklerin yurttaşlardan gelecek olan görüş, eleştiri ve fikirlerle tamamlanacağını ifade ederek, “Biz taslağın içine Anayasa maddeleri ortaya koymak istemedik. Çünkü bu gerçekçi değil. Şu anda Türkiye’de yeni anayasa yapma ortamı kesinlikle yok. Yeni anayasa ülke huzur ve barış içindeyken yapılır. Cumhurbaşkanının, Genel Başkanımız Meral Akşener’i, bütün Türkiye’yi, kürsüden tehdit ettiği, ekonomik sorunların arşa çıktığı, işsizliğin zirvede yaptığı durumda anayasa yapılamaz” dedi.

Çalışmalarının temelinde kuvvetler ayrılığının olduğunu anlatan Bahadır Erdem, “Yasama, yürütme ve yargının hiçbir suretle birbiri üzerinde vesayet kurmadığı, demokratik, hukukun üstün ve yargının bağımsız olduğu bir sistem olacak. Bu sistemin temel prensiplerinden biri Cumhurbaşkanının tarafsız olması. Cumhurbaşkanının partili olması kaldırılacak. 1 kez seçilebilecek, 6 yıl görevde kalacak. Görevi bittiğinde aktif siyasete dönmeyecek” dedi.

İktidarın CHS’yi önerirken, “bürokrasi ayağımıza engel, hızlı hareket edemiyoruz, CEO bakanlarımız olacak, ekonomi uçacak” gibi vaadler verdiğini anımsatan Erdem, “Ne oldu? Her şey yerin dibine battı. Şu anki sistemde bakanlar “sekreter” gibi görev yapıyor. Önerdiğimiz sistemde bakanlar dışardan seçilmeyecek. İşinin ehli milletvekillerinin içinden bakanlar seçilecek. Biz iyileştirilmiş Güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz. Temsilde adalet için seçim barajını yüzde 5’e indiriyoruz. Toplumsal mutabakat der ki; yüzde 3’e insin ya da hiç kalmasın, bu değişebilir. Biz şu an en fazla yüzde 5 olsun diyoruz. Ayrıca CHP’nin de üzerinde durduğu DPT yeniden kuracağız. Eskiden Türkiye’nin en önemli kurumlarından olan DPT Türkiye’nin yatırım anlamında neye ihtiyacı olduğunu, ekonominin ihtiyaçlarını gösteren ve hükümet ile yürütmeye bu durumu anlatan uzman bir kuruluştu. Yeniden bu uzman kuruluş asli görevini yerine getirilecek. Ayrıca güya bağımsız olan Merkez Bankası, gerçek anlamda bağımsız kılınacak” ifadelerini kullandı. 

Yargının bağımsız olması için Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda Cumhurbaşkanının “etkisini minimuma indiren” bir sistem tasarısı sunacaklarını dile getiren Bahadır Erdem, “Baştan sona bağımsız ve şeffaf bir adalet sistemi hedefliyoruz. İktidarın feshettiği İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden devreye sokacağız.  İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde demokrasinin en önemli güçlerinden birisi olan basın, bağımsız ve özgür olacak, milletin ve toplumun yararına olan habercilik görevini yerine getirecektir” şeklinde düşüncelerini paylaştı ve daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.