Hava Durumu

:

:

:

Efsane Hocalar’ın isimleri TAC’de Ölümsüzleşti

20 Ekim 2021 Çarşamba 15:14

SONMANŞET.COM- Türkiye'ye spordan sanata, politikadan bilime birçok alanda yüzlerce öğrenci kazandıran iki efsane hoca Haydar Göfer ve Nejat Güngör'ün adı yıllarca öğretmenlik yaptıkları Tarsus Amerikan Koleji'nde ölümsüzleşti. Geçtiğimiz yıl 102 yaşında vefat eden Edebiyat Öğretmeni Göfer'in ve şampiyonlar yetiştiren Beden Eğitimi Öğretmeni Güngör'ün adları TAC'nin binalarına verildi.

Efsane Hocalar’ın isimleri TAC’de Ölümsüzleşti

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Türkiye’ye spordan sanata, politikadan bilime birçok alanda yüzlerce öğrenci kazandıran iki efsane hoca Haydar Göfer ve Nejat Güngör’ün adı yıllarca öğretmenlik yaptıkları Tarsus Amerikan Koleji’nde ölümsüzleşti. Geçtiğimiz yıl 102 yaşında vefat eden Edebiyat Öğretmeni Göfer’in ve şampiyonlar yetiştiren Beden Eğitimi Öğretmeni Güngör’ün adları TAC’nin binalarına verildi.

Türkiye’nin en köklü okullarından Tarsus Amerikan Koleji (TAC), yalnızca ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında spor, sanat, bilim, politika gibi birçok alanda yüzlerce öğrenci kazandıran iki efsane öğretmeninin adını ölümsüzleştirdi. Geçtiğimiz yıl 102 yaşında vefat eden eğitimin çınarlarından Edebiyat Öğretmeni Haydar Göfer’in ve Türkiye’de basketboldan hentbola birçok alanda şampiyonlar yetiştiren Beden Eğitimi Öğretmeni Nejat Güngör’ün adları tarihi kampüsteki binalara verildi.

Öğretmenlik yaşamı boyunca Türkiye'de ve dünyada birçok önemli ismi yetiştiren efsane Edebiyat Öğretmeni Haydar Göfer’in adı artık Haydar Göfer Oditoryumu’nda yaşayacak. Milli Takıma sporcular gönderen, çalıştırdığı ortaokul ve lise takımlarına şampiyonluk kupaları kazandıran Basketbol Koçu ve Beden Eğitimi Öğretmeni Nejat Güngör’ün adı da Nejat Güngör Spor Salonu’nda ölümsüzleşti.

Efsane öğretmenlerin adlarının TAC’nin 133 yıllık tarihi kampüsündeki binalara verilmesi nedeniyle düzenlenen törende duygu dolu anlar yaşandı. Haydar Göfer ve Nejat Güngör’ün aileleri ile yıllar önce mezun ettiği öğrencilerinin de katıldığı törende, TAC’nin bağlı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane (TAC’84) ve SEV Genel Müdürü Güray Erkol da hazır bulundu.

BİR EĞİTİM ÇINARI…

1948 yılında gördüğü ilanla İstanbul’dan geldiği TAC’de 27 yıl edebiyat öğretmenliği yapan Haydar Göfer, geçtiğimiz yıl 102 yaşında vefat etti. Öğretmenlik yaşamı boyunca Türkiye’de ve dünyada birçok iş insanı, politikacı, üst düzey yönetici, akademisyen, sanatçı, gazeteci ve yazar yetiştiren efsane Edebiyat Öğretmeni Haydar Göfer’in adı TAC Oditoryumu’na verildi.

KUPALARIN HOCASI

Kendisi basketbol oynarken sakatlanan ve antrenör olan, Çukurova Bölgesi’nde basketbolun gelişimine büyük katkılarda bulunan, yıllarca TAC’de hocalık ve koçluk yapan, Milli Takıma sporcular gönderen, çalıştırdığı ortaokul ve lise takımlarına şampiyonluk kupaları kazandıran Basketbol Koçu ve Beden Eğitimi Öğretmeni Nejat Güngör de geçtiğimiz yıl aramızdan ayrıldı. Efsane hocanın adının yaşatılması amacıyla TAC’nin spor salonunun adı Nejat Güngör Spor Salonu oldu.

 

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.