Hava Durumu

:

:

:

Dr. Onur Özbozkurt’un 15 Temmuz Makalesi Anadolu Üniversitesi Dergisi Özel Sayısında Yayınlandı

23 Aralık 2019 Pazartesi 14:33

SONMANŞET.COM- Tarsus Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Onur Başar Özbozkurt'un “On the Business Strategies of Major Foreign-Owned Multinational Corporations in Turkey After July 15 Coup Attempt (Türkiye'de Faaliyet Gösteren Yabancılara Ait Çok Uluslu İşletmelerin 15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrasındaki İşletmecilik Stratejileri Üzerine) başlıklı özgün çalışması, sadece sınırlı çalışmaya yer verilen, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi'nin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı Özel Sayısı'nda yayınlandı.

Dr. Onur Özbozkurt’un 15 Temmuz Makalesi Anadolu Üniversitesi Dergisi Özel Sayısında Yayınlandı

SONMANŞET.COM- Tarsus Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Onur Başar Özbozkurt’un “On the Business Strategies of Major Foreign-Owned Multinational Corporations in Turkey After July 15 Coup Attempt (Türkiye’de Faaliyet Gösteren Yabancılara Ait Çok Uluslu İşletmelerin 15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrasındaki İşletmecilik Stratejileri Üzerine) başlıklı özgün çalışması, sadece sınırlı çalışmaya yer verilen, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi’nin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı Özel Sayısı’nda yayınlandı.

 

Dr. Özbozkurt’un bu özel çalışmasında, temel olarak 15 Temmuz’un neden başarısız olduğu, geçmişte dünyada yaşanmış darbelerden farklı yönlerive bu darbelerin işletmecilik faaliyetleri üzerindeki etkileri, Türkiye’de iş yapma kolaylığı ve Türkiye’de faaliyette bulunan Çok Uluslu İşletmelerin özellikle 15 Temmuz özelinde ortaya koyduğuyönetimstratejileri ele alındı.Bu bağlamda, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminde, Türkiye’de bulunan yabancılara ait başlıca ÇUİ’lerin bu süreç esnasında ve sonrasındaki yönetim stratejilerinin pazardan çekilme seçeneği yerine, direnç gösterme ve adaptasyon yönünde olduğu; bu stratejilerin uygulanmasıyla Türkiye’de bulunan yabancılara ait başlıca ÇUİ’lerin, satış hacimlerinde ve kârlılıklarında artış gerçekleştiği gözlemlendi.

 

Dr. Onur Başar Özbozkurt: “15 Temmuz’da Başarılı Olamamalarının Temelde Üç Sebebi Var”

Özbozkurt, FETÖ’nün 15 Temmuz’da başarılı olamamasını üç temel sebebe bağladı. Özbozkurt, “Birincisi ve en önemli unsur sivil direnişti. Bu bağlamda, Başkan Erdoğan'ın liderlik yönlerini ortaya bir kez daha koyması ve kararlılığı, halkı sokağa çağırması ve milyonların demokrasiyi korumak için sokaklara çıkması, takiben, eşi benzeri görülmemiş demokrasi nöbetleri ile milli birliğintam anlamıyla sağlanması ve Türk medyasının ortak ve sağlam duruşu, darbecilerin 15 Temmuz’da başarısız olmasını sağladı.

 

Dünyadaki Geçmiş Darbe Girişimlerinden Farklı Yönleri

Diğer taraftan, çalışmada, 15 Temmuz’un dünyadaki diğer darbe girişimlerinden farklı olan yönlerine dikkat çekildi. Dr. Onur Başar Özbozkurt, “En önemli ayrım, darbe girişiminin ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olması veTürkiye'yi uluslararası müdahalelere açık hale getirme teşebbüsü niteliğini taşımasıydı. Bu açıdan, darbe girişiminin terörist bir girişim olduğu ve kendisine birden fazla hedefi içererek sadece seçilmiş hükümeti değil aynı zamanda Başkan Erdoğan'ı da hedef almasıdikkat çekmişti. Farklı bir açıdan ele almak gerekirse, bu terörist girişimin amacıgeçici değil, kalıcı ve kapsamlı olarak hem siyasi hem de ekonomik sonuçları olacak bir etkiye sahip olmaktı. Ayrıca, darbecilerin her türlü kumpasa başvurarak“Amaca giden her yol mübahtır” yaklaşımı ile hareket etmesi darbeyi geçmiş benzerlerinden farklı kılmıştı.”

 

Geçmişte Yabancı Ülkelerde Yaşanmış olan Darbe Girişimlerinin İlgili Ülkelerdeki İşletmecilik Faaliyetleri Üzerindeki Etkileri

Dünyanın farklı ülkelerinde meydana gelen darbeler, işletmecilikfaaliyetlerine hep negatif yönde tesir etti. Örneğin, Mısır ve Libya'da ÇUİ'lere ait işletmeler faaliyetlerini bu süreçlerde askıya almıştı. Aynı şekilde, 2006’da meydana gelen darbe sonrasında Tayland’daki yabancı işletmelerülkeden yatırımlarını çekme yönünde karar almıştı.

 

Türkiye’de İş Yapma Kolaylığı ve Türkiye’de Faaliyette Bulunan Çok Uluslu İşletmelerin Özellikle 15 Temmuz Özelinde Ortaya Koyduğu Yönetim Stratejileri

 

Dr. Onur Başar Özbozkurt: “Avrupa'nın en çekici ülkeleri endeksinde Türkiye, 15 Temmuz’a rağmen 2017’de üç sıra yükselerek Avrupa'nın yatırım açısından en çekici 7. ülkesi oldu”.

Ek olarak, Türkiye’de iş yapma kolaylığı ve burada faaliyette bulunan ÇUİ’lerinözellikle 15 Temmuz özelinde ortaya koyduğu yönetim stratejileri ele alındı. Bu bağlamda, Türkiye'nin 2002 yılı ve sonrasında ortaya koyduğu köklü reformlar ve iş yapma kolaylığı endeksinde üst basamaklara yükselerek iş dünyasının yerli ve yabancı temsilcilerinin güvenini nasıl kazandığına dikkat çekildi. Bu anlamda, Türkiye’nin 2002'de 38 gün olan yeni iş kurma sürecinin minimum düzeye indirildiği, kapsamlı reformların etkisiyle 5600 adet yabancı sermayeli işletme sayısından yaklaşık 60.000 rakamına ulaştığı vurgulandı ve Avrupa'nın en çekici ülkeleri endeksinde Türkiye, 15 Temmuz’a rağmen 2017’de üç sıra yükselerek yatırım açısından Avrupa'nın en çekici 7. ülkesi oldu.”

Ayrıca, Dr. Öğr. Üyesi Özbozkurt,“15 Temmuz’un hemen ardından ülkedeki işletmecilik ikliminin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik olarak, Türkiye, sahip olduğu önemli kurumlarıyla çok etkili ve hızlı adımlar atarak yabancı ülke ve işletmeleri düzenli olarak bilgilendirdi. Bunun bir sonucu olarak dünyadaki birçok geçmiş darbe ve girişimlerinden farklı bir şekildeolumlu bir iş iklimi sağlandı.Bunun bir sonucu olarak, 2016’da Türkiye’ye gerçekleşen toplam yabancı yatırımın % 57’si 15 Temmuz’un hemen ardından gerçekleşti. 15 Temmuz gecesinin hemen akabinde açıklamalarda bulunan, yıllardır Türkiye’de faaliyetlerine devam eden Unilever, CCI, ve PepsiCo gibi birçok dünya devi küresel işletmeyöneticilerinin yatırım stratejilerini artırma yönünde motive olmaları; Volvo, Peugeot, Hugo Boss gibi önemli yabancı işletmelerin verdikleri mesajlar burada önemli bir rol oynadı.

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.