Hava Durumu

:

:

:

ÇYDD Tarsus Şube Başkanı Ferda Aras'ın Zafer Bayramı Konuşması

30 Ağustos 2023 Çarşamba 20:34

SONMANŞET.COM- 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle düzenlenen coşkulu etkinlikler kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Tarsus şubesi Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.

ÇYDD Tarsus Şube Başkanı Ferda Aras'ın Zafer Bayramı Konuşması

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle düzenlenen coşkulu etkinlikler kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Tarsus şubesi Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.

ÇYDD Tarsus Şube Başkanı Av. Ferda Aras, Cumhuriyet alanında Atatürk anıtı önünde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zafer Bayramının anlam ve önemi hakkında anlamlı bir konuşma yaptı.

ÇYDD Tarsus Şubesi Başkanı Ferda Aras, "Tam 101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk başkomutanlığındaki Türk ordusu, işgalci güçlere karşı Anadolu’nun bağımsızlığını kazanmak için Büyük Taarruz’u başlattı" diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mustafa Kemal Paşa, birçok savaş meydanında bulunmuş, deneyimli ve dahi bir başkomutan olarak bu son zaferini yine cephede bizzat kendisi yönetti.

26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922’de Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarihi emrini verdi:

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri !”

Başkomutanın bu tarihi emri ile 1 Eylül’de Uşak, 2 Eylül’de Eskişehir, 6 Eylül’de Balıkesir ve Bilecik, 7 Eylül’de Aydın, 8 Eylül’de Manisa işgalden kurtarıldı. 9 Eylül’de Başkomutan ve ordusu İzmir’e girerek İzmir’de ve tüm yurtta işgale son verdi.

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli ve belirleyici savaşı olan Büyük Taarruz ile işgalci

Yunan ordusuna son darbeyi vurarak ülke toprakları geri kazanıldı. Bu büyük gün, tarihin döngüsünün ve Türk ulusunun kara yazgısının değiştiği gündür; Sevr Anlaşması’nın halk eliyle gerçekten ortadan kaldırıldığı ve Lozan Barış Antlaşması’na giden onurlu yolun açıldığı gündür. 30 Ağustos, Lozan Barış Antlaşması masasına ulus olarak onurlu ve başı dik olarak oturmamızı sağlayan; bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı gündür.

Emperyalist devletlerin yüz yıllık Orta Doğu planlarının halk mücadelesiyle yok edildiği ve son yüz yılın ilk ulusal kurtuluş savaşının kazanıldığı gündür 30 Ağustos…

Bugün, Büyük Taarruz Zaferi’nin üzerinden tam bir asır geçti. Bağımsızlığımızı, Cumhuriyeti, devrimleri, laikliği ve demokrasiyi bu büyük zafere borçluyuz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki 118 şubemiz, temsilciliklerimiz, üyelerimiz, öğrencilerimiz ve destekçilerimizle hep birlikte laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan ve ikinci yüzyılına adım atan Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak, yaşatmak ve geleceğe güçlendirerek taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Biliyoruz ki, Cumhuriyetin kazanımlarını koruyacak ve geleceğe taşıyacaklar gençlerimiz olacak. O nedenle geleceğimiz olan gençlerimiz ile Kurutuluş Savaşı’nı zafere götüren Büyük Taarruz’un 101. yılında, taarruzun hazırlıklarının yapıldığı ve başlatıldığı toprakları ziyaret ettik; bir asırlık zafer coşkusunu hep birlikte yaşayarak “Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün İzinde Sonsuza Dek Yaşayacaktır!” sözümüzü yineledik.

Büyük Zafer’in başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk ile mücadele arkadaşlarını, gazilerimizi ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Yolları yolumuzdur. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!"

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.