Hava Durumu

:

:

:

ÇYDD Başkanı Ferda Aras: “Kadına Şiddet İnsanlık Suçu”

25 Kasım 2022 Cuma 10:41

SONMANŞET.COM- TARSUS'ta “Kadına Şiddet” söyleşisinde konuşan ÇYDD Derneği Şube Başkanı Av. Ferda Aras, kadına yönelik şiddetin kadınların yaşama, sağlık, eğitim, gelişme, beslenme, toplumsal ve ekonomik yaşama katılım gibi temel insan haklarını ve özgürlüklerini ihlal eden önemli bir toplumsal sorun olduğunu söyledi.

ÇYDD Başkanı Ferda Aras: “Kadına Şiddet İnsanlık Suçu”

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TARSUS’ta “Kadına Şiddet” söyleşisinde konuşan ÇYDD Derneği Şube Başkanı Av. Ferda Aras, kadına yönelik şiddetin kadınların yaşama, sağlık, eğitim, gelişme, beslenme, toplumsal ve ekonomik yaşama katılım gibi temel insan haklarını ve özgürlüklerini ihlal eden önemli bir toplumsal sorun olduğunu söyledi.

ÇYDD Tarsus Şubesi tarafından Güner Yüksek Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye Kadın Yaşam Destek Merkezi Müdürü Derya Akşahin ile kadınlar katıldı.

Söyleşinin açış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu üyesi Belgin Anlatır, kadınlara, çocuk ve gençlere sosyal, kültürel ve eğitsel çalışmalarda önemli katkılar sağladıklarını söyledi.

Şiddetin insan hakları ihlali olduğunu belirten Başkan Ferda Aras, şiddeti Fiziksel Şiddet, Sözel (psikolojik) şiddet, Cinsel şiddet ve Ekonomik şiddet olarak 4 kategoride değerlendirdiklerini, İstanbul Sözleşmesinin kadını şiddete karşı koruduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Kadının sürekli olarak geri planda bırakıldığı bir toplum olmaktan çıkılması gerekir. Kadın üzerinde iktidar kurulması sorunudur ki bunun altında ise geleneksel, kültürel ve sosyal pek çok neden yatmaktadır. Şiddetle mücadele için yapılan birçok yasal düzenleme, önleyici tedbirler, bilinçlendirme kampanyaları, kamu spotlarına rağmen bu sosyal sorun ne yazık ki varlığını sürdürmektedir. Kadına şiddetle mücadele konusunda üzerinde durulması gereken en önemli konuların başında kadının toplum içinde sosyal ve ekonomik statüsünün arttırılmasıdır. Kadın istihdamını arttırmak, meslek edindirmek, eğitim düzeylerini yükselterek şiddete karşı önlem alınmalıdır. ÇYDD olarak bizler her zaman kadınların yanında, her türlü şiddetin karşısındayız.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.