Hava Durumu

:

:

:

Cumhuriyet Bayramı Tarsus’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı

29 Ekim 2018 Pazartesi 20:52

SONMANŞET.COM- Cumhuriyet Bayramı'nın 95.'nci yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Tarsus'ta da törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı Tarsus’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Cumhuriyet Bayramı’nın 95.’nci yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Tarsus’ta da törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen etkinliğe Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Garnizon komutanı bakım yüzbaşı Şükrü Uzundağ, Belediye Başkanı Şevket Can, Emniyet Müdürü Halis Ünal, siyasi partilerin ilçe başkanları, kurum müdürleri, muharip gaziler, Kuvayi Milliyeciler, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Törenler saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Kaymakam Yüksel Ünal, Garnizon Komutanı Şükrü Uzundağ ve Belediye Başkanı Şevket Can törene katılan okullar ve vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Kaymakam Yüksel Ünal günün anlam ve önemini belirten konuşmasına, “Güzel vatanımızın yönetim şekli Cumhuriyetimiz, beş yıl sonra yüz yaşını dolduracak. Devletler tarihinde yüz yıllar, küçük zaman dilimleridir. Biz Türkler, bin yıldır, Allah’ın ve ecdadımızın lütfu olan bu topraklarda, bu cennet vatanda yaşıyoruz. Orta Asya’dan başlatırsak, 2 bin 500 yıldır. dünyanın en uzun devam eden Devleti biziz. Adı tarihte değişik isimlerle anılmıştır. Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti. Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti ilelebed payidar olacaktır” dedi ve şunları kaydetti:

“Dünyadaki, mevcut demokratik yönetim sistemleri içinde halen makbulü olan en iyi rejim, bir çok batılı, gelişmiş, modern ülkenin de idare biçimi olan Cumhuriyet’tir. Yani Cumhur’un, Halkın idaresi. 29 Ekim 1923’de kurulan Türkiye Cumhuriyeti, halkın iradesiyle 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş, Osmanlı İmparatorluğu sonrası, ülkenin idaresi Cumhuriyet kuruluncaya dek, TBMM tarafından ifa edilmiştir. Kurtuluş Savaşımızın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 95. yılını kutluyoruz bu günlerde, kutlu olsun.

İstiklal Harbi, Misak-ı Milli sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak, milli egemenliğe dayalı, tam bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak için Büyük Millet Meclisi tarafından yönetilen, çok cepheli bir savaş idi.

Kurtuluş Savaşında düşmana karşı koyan, ülkenin direniş teşkilatlanması ile oluşan milli güçler, Osmanlı Ordusu ile Kurtuluş Savaşı Milis ve gönüllerinden oluşan Kuvayı Milliye’dir.

Kuvayi Milliye, ülkenin dört bir yanının Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan birliklerince ele geçirildiği, Mondoros Mütekaresi ile ülkemize ağır koşulların dayatıldığı, Osmanlı Ordusu’nun silahlarının alınıp dağıtıldığı, her şeyin bitti sanıldığı günlerde, milletin tepkisi olarak doğan bir halk direnişidir.

Cumhuriyet kavramı; batı dillerinde Cumhuriyetin karşılığı ulusun kendisini yönetmesi anlamına gelir. Cumhuriyet Rejimi’nde iki unsur çok önemlidir. İdare edilenler, İdare edenler.

Bu iki unsurun sahip olması gereken özelliklerin başında dürüstlük gelir. Cumhuriyet rejimindeki her iki tarafında dürüst ve namuslu olması gerekir. Cumhuriyet, ulusun vatan ve hukuka sevgisi ve içten bağlılığı ile yaşatılmalıdır. Bu sebeple Cumhuriyete hayat veren damarların başında demokrasi gelir. Cumhuriyet rejimlerinde sistemin demokrasi ile olan ilişkisi çok önemlidir. Çünkü iç ve dış tehlikelere karşı Cumhuriyet kendisini demokrasinin gerekleri içinde koruyacaktır. Demokratik Cumhuriyetlerde kişilerin demokrasinin gerekleri içinde koruyacaktır. Demokratik Cumhuriyetlerde kişilerin ve dolayısıyla toplumların, özgürlükleri hukuk yolu ile güvence altındadır. Bunların sınırları da adaletin kalemi ile çizilmiştir. Cumhuriyetimiz kutlu olsun.”

Törende Kaymakamlık tarafından çeşitli yarışmalarda başarılı olan öğrencilere çeyrek altın, madalya ve çeşitli armağanlar verildi.

Tören geçit resmi ile sona erdi.

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.