Hava Durumu

:

:

:

CHP Tarsus İlçe Başkanı ve Yönetimi Oda Başkanlarını Ziyaret Etti

16 Haziran 2020 Salı 21:44

SONMANŞET.COM- CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, pandemi döneminde Türkiye genelinde yüzbinlerce esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını ve ciddi mağduriyetler yaşadıklarını söyledi.

CHP Tarsus İlçe Başkanı ve Yönetimi Oda Başkanlarını Ziyaret Etti

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, pandemi döneminde Türkiye genelinde yüzbinlerce esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını ve ciddi mağduriyetler yaşadıklarını söyledi.

Başkan Ozan Varal, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte kentte faaliyet gösteren tüm Meslek Odası Başkan ve yöneticilerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Bu süreç toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef ki esnaflarımızı da olumsuz etkiledi. Birçok esnaf kesimi çalışamaz, evine ekmek götüremez hale geldi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sorunun, üzerinde detaylı şekilde çalıştığımız ve iktidara geldiğimiz andan itibaren uygulamaya konulacak olan Aile Sigortası’nda çözüm bulacağına inanıyoruz. Böylece, dar gelirli insanlarımızın yanı sıra emeğiyle geçinen esnafımız da, devletin sağlayacağı belli ölçüde gelirle hayatını idame ettirme imkanı bulup, yarınları için endişe duymayacaktır. Bu pandemi sürecinde de görüldü ki, Cumhuriyet Halk Partisi il ve ilçe örgütleriyle, büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle esnafın en büyük destekçisidir” dedi.

-19 ODA, DERNEK VE KOOPERATİFE ZİYARET

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, CHP Tarsus Kadın Kolları Başkanı Meryem Kır, Gençlik Kolları Başkanı Adil Bal, CHP İl Başkan Yardımcısı Burcu Turgut ve İlçe yöneticileriyle bir günde 19 oda, dernek ve kooperatife ziyaretlerde bulundu. Sabah 08:30’da başlayan ve oldukça verimli geçen ziyaretler 19:00’da sona erdi.

-“HÜKÜMET YİNE ESNAFLARDAN FEDAKARLIK BEKLEDİ”

Tüm Esnaf Odaları’nda başkan ve yöneticilerin sorun ve beklentilerini tek tek dinleyen CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, pandemi döneminde hükümetin esnaflara gerektiği şekilde destek olmadığını kaydederek, “Maalesef ki her dönem olduğu gibi, dünyayı saran COVID-19 döneminde de, hükümet yine esnaflardan fedakarlık bekledi. İşyeri kapandığı için aylarca iş yapamayan, kepenk açsa dahi günlük masrafını çıkartamayan esnafımız, işçi maliyetini karşılayamaz, sigorta primi, vergi ve diğer zorunlu ödemelerini ödeyemez hale gelmiştir. Hükümetin, esnafa destek olarak açıkladığı “vergi, prim borçlarının ötelenmesi” bir çözüm değil, yarınlarda esnafların boynuna yüklenen daha büyük bir yüktür!

Gerçek anlamda sorun yaşayan esnafa, faizsiz kredi imkanı ve uygun geri ödeme koşulları sunulmalıydı. Fakat hükümet bunu yapmadı. Bizler Aile Yardımları Sigortası’yla örneğin böylesi kritik dönemlerde esnaflara her ay belli miktarlarda para ödenmesi gerektiğine inanıyoruz. . Böylece, az gelir grubundaki insanlarımızın yanı sıra emeğiyle geçinen esnafımızda, devletin sağlayacağı belli ölçüde gelirle hayatını idame ettirme imkanı bulup, yarınları için endişe duymayacaktır” dedi.

“Hükümet tüm bu yaşananlara rağmen, halen küçük bir sermaye grubunu korur şeklinde hareket ediyor” eleştirisinde bulunan Başkan Ozan Varal, “Hükümet, bu süreçte kapanan işyerlerinin kira ve diğer giderlerini ödemek yerine, belli bir sermaye kesimini korumanın derdinde. Yüzbinlerce esnafın desteğe ihtiyacı var. Mutlaka sicil affı getirilmeli, işyeri kira ödemelerinde stopaj kaldırılmalıdır. Kahvehane, düğün salonu, berber, lokanta, çay ocağı gibi faaliyeti durdurulan işyerlerinin kira, fatura ve vergi borçları bu süreçte devlet tarafından karşılanmalıdır.

Bu ziyaretlerimizle sizlerin neler beklediğinizi, içinde bulunduğunuz durumları tespit etmeyi amaçladık. Sizlerin sesi olarak, kulağı olarak bunları vekillerimiz aracılığıyla, parti üst yönetimlerimizin aracılığıyla gündeme taşıyacağız.

Pandemi döneminde zaman zaman iletişim sorunu yaşamış olsak dahi bundan sonra ki süreçte diyalog kanallarını açık tutarak el birliğiyle hareket etmek istiyoruz. ‘CHP’liler sosyal hizmet üretemez’ savını, bu süreçte çürüttüğümüze inanıyoruz. Merkezi iktidarın yapamadığı onlarca sosyal hizmeti başta Büyükşehir Belediyelerimiz olmak üzere, diğer tüm belediyelerimiz en güzel şekilde uygulamaya koyarak, yurdun dört bir yanında halkımızın yüzlerinin gülmesini sağlamıştır. Bu hizmetlerimiz, artarak sürecektir. Yeter ki sizler bizlere destek olun” ifadelerini kullandı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.