Hava Durumu

:

:

:

CHP Mersin Büyükşehir Adayı Neye Göre Belirlenecek

19 Aralık 2018 Çarşamba 11:30

SONMANŞET.COM- Her gün değişik televizyon kanallarında farklı isimlerin aday olarak gösterilerek manipüle edildiği Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığının ismi konusunda hala belirsizlik olması, adı kamuoyunda konuşulan isimlerin, kamuoyu yoklamalarında en alt sıralarda bulunmaları Mersinliler'i endişelendiriyor.

CHP Mersin Büyükşehir Adayı Neye Göre Belirlenecek

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul, Ankara, Antalya, Adana gibi büyükşehir belediye başkanlarının adlarını açıklamalarının ardından gözler Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayına çevrildi.

Her gün değişik televizyon kanallarında farklı isimlerin aday olarak gösterilerek manipüle edildiği Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığının ismi konusunda hala belirsizlik olması, adı kamuoyunda konuşulan isimlerin, kamuoyu yoklamalarında en alt sıralarda bulunmaları Mersinliler’i endişelendiriyor.

-ANKETLERDE KİMLER ÖNDE?

CHP Genel Merkezi’nin ve bağımsız araştırma şirketlerinin yaptırdığı anketlere göre Mersin Büyükşehir için adı öne çıkan isimlerin başında D. Fikri Sağlar ve onun ardından ise M. İstemihan Talay geliyor.

Diğer aday adaylarının isimleri ise anketlerdeki oy oranları düşük görülüyor.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan’a göre de ilk iki sırada Fikri Sağlar ve İstemihan Talay yer alıyor.

SÖZCÜ Gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre ise anketlerde Fikri Sağlar’ın sıralamada yüzde 43 gibi çok yüksek bir oy oranıyla ilk sırada yer aldığını yazdı.

-BEŞLİ KOMİSYONUN RAPORUNDAN KİM ÇIKTI?

Eğilim yoklaması yada Ön seçimin yapılmadığı (Ki hala eğilim yoklaması yapılması mümkün) CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesi için bir süre önce Mersin’e gönderdiği Gökhan Günaydın başkanlığındaki Komisyon son derece ciddi bir çalışma yapmıştı.

Şimdi merak edilen soru şu: Gökhan Günaydın başkanlığında ciddi bir çalışma yaparak, Meslek Odası Başkanları, STK Başkan ve temsilcileri, Kanaat önderleri, partinin ilçe başkanları ve aday adaylarını dinleyen, tebdili kıyafetle Mersin’i karış karış görüşen bu Komisyonun çalışmasından çıkan isim kim?

Ön seçim yapılmadı, eğilim yoklaması yapılmadı, o zaman geriye 2 seçenek kalıyor; Ya anket sonuçlarına göre yada Gökhan Günaydın başkanlığındaki Komisyonun yazdığı raporda belirlenen isme göre adayın belirlenmesi gerekiyor.

-Anket Mersin.com’un anketinde İsimler Değişmiyor

31 Mart 2019 yapılacak Yerel yönetim seçimlerinde, partilerin aday adayları ile ilgili bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, belediye başkanlığı seçimlerinde Mersin’de seçmenlerin kendi partilerinde kimi aday görmek istediklerini ortaya koymaktır. İnternet kullanan seçmenden elde edilen bulgular analiz edilmiştir.

Seçmenler genellikle bir önceki seçimde oy verdikleri partiye yeniden oy verme eğilimi göstermekle birlikte, yerel seçimlerde durum farklıdır. yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması yerel demokrasinin varlığı gibi nedenlerin etkili olduğu yerel seçimlerde siyasi görüşten önce kente hizmet üretebileceğine inandığı tercih etmektedir. 

Akdeniz Medya’ya bağlı http://anketmersin.com/ internet sitesi üzerinden her parti için kendi aday adayları üzerinden bir çalışma yapılmıştır. Anket sitemizdeki oylamalarda "SMS Güvenlik Kodu" kullanılmaktadır. Cep telefonu numarası girilerek ve sonraki aşamada yer alan "SMS Doğrulama Kodu" alanına SMS ile gelen kodu girerek oy verme işlemi yapılmaktadır. 

Tamamen ücretsiz gerçekleşen anket sonucunda da hiçbir kar amacı güdülmemiştir. 

CHP MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLSUN?

Başlıklı anketimizde de Cumhuriyet Halk Partisi’nin Mersin’deki aday adaylarının isimleri yer almaktadır. Son anket verilerine göre; sonuç şöyle:

 

FİKRİ SAĞLAR: 1398 

 

 M. İSTEMİHAN TALAY: 566

Ali Galip Özkan: 211 OY

Alper Turna: 199 

SELÇUK DERELİ: 180 

Serdar Kuyucuoğlu: 85 

Vahap Seçer 48 

AYTUĞ ATICI: 42 

Serdar Erkan: 9

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv