Hava Durumu

:

:

:

CHP İlçe Başkanı Ozan Varal, Meclis Üyesini Yalanladı

06 Mart 2021 Cumartesi 16:50

SONMANŞET.COM- MERSİN Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Tarsus Berdan Barajı mesire alanında bulunan ve genelde bataklık alanlarda ekilerek taban suyunun kurumasını sağlayan okaliptüs ağaçlarına mevsimlik budama çalışması yapması, bazı Meclis üyelerinin sosyal medya paylaşımları ile gündem olurken, CHP İlçe Başkanı Ozan Varal, Meclis üyesini yalanladı.

CHP İlçe Başkanı Ozan Varal, Meclis Üyesini Yalanladı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- MERSİN Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Tarsus Berdan Barajı mesire alanında bulunan ve genelde bataklık alanlarda ekilerek taban suyunun kurumasını sağlayan okaliptüs ağaçlarına mevsimlik budama çalışması yapması, bazı Meclis üyelerinin sosyal medya paylaşımları ile gündem olurken, CHP İlçe Başkanı Ozan Varal, Meclis üyesini yalanladı.

Oldukça kırılgan bir yapıya sahip olan ve endüstriyel olarak da kullanılan okaliptüs ağaçlarının mesire alanında olası bir kırılma anında bir zarar vermemesi için yapılan çalışmalara itiraz eden ve bunu sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla “CHP’yi suçlayıcı tavır” sergileyen kişilere yönelik CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal: “Maden arama faaliyetleri ile Kazdağları’nda orman katliamına göz yumanlar, ülkemizin en değerli sahil şeridine sahip güzel Mersin’imize nükleer santrali reva görenlerin, bir insanın zarar görmemesi ve ağaçların daha da gürleşmesi için yapılan çalışmaları, kendilerine siyasi malzeme yapmaları gerçekten trajikomik bir durumdur.” dedi.

Varal sözlerini, “AKP; ağaç ve betonla, 5’li çete ile, yaylalarımızla, sahillerimizle, Karadeniz’deki derelerle, Salda Gölü ile, doğayla kurduğu ilişki değerlendirildiğinde, adının önüne “Beton” yazılsa şaşırmayacağımız bir parti. Çanakkale’nin Kirazlı Köyü’nde Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen ve derhal son verilmesi gereken altın madeni çalışmalarında yaşanan ağaç katliamının acısı hala içimizi yakıyor. Tüm bunlar ortada dururken, bizi asıl şaşırtan, böylesi bir partinin temsilcisinin, kendilerini doğa dostu göstermek gibi beyhude bir çabaya girişmesidir. Bir taraftan bu çıkış hoşumuza da gitmedi değil. Tabii ki sırf siyasi geleneğimizin, başarılı belediyelerimizin açığını aramak için yapıldığı aşikar olsa bile, bir şekilde onları da doğa dostu, çevre duyarlılığıyla yüksek bir siyaset yapma biçimine teşvik etmişiz demek ki. Açıkçası AKP’yi doğa duyarlılığı yüksek siyasete teşvik etmek bize gurur veriyor. Darısı gerçek bilgi ile siyaset yapmaya…

İnanıyorum ki, doğaya ve çevreye karşı filizlenmeye başlayan bu iyiden, doğrudan, gerçekten yana tutumları yavaş yavaş bilginin doğruluğundan yana, asparagasla değil gerçeklik üzerinden siyaset yapacakları günlerin de habercidir” diyerek sürdürdü.

Başkan Varal, “Mevzunun teknik kısmına da biraz daha girmek isterim. Bataklık kurutmak amacıyla dikilen, tarım arazilerini yok edici özelliği olan okaliptüslerin en önemli özelliklerinden biri çok su tutmasıdır. Okaliptüs ağaçları normal bir ağaca göre kırılma sırasında üç kat daha fazla hasara neden olmaktadır. Bunun nedeni de ağacın su tutma özelliğidir. Aşırı kırılgan yapıya sahip ince dallarının insan ve araçlara zarar vermesini engellemek amacıyla derin budaması yapılmaktadır. Bu budama ağaca zarar veren bir budama değil, sadece kontrollü büyümesini sağlamak amaçlıdır.

Normal şartlarda ağaç üç ay gibi kısa bir sürede sürgün vererek yeniden yoğun bir yeşil yapı oluşturmaktadır.

Kış aylarında etkili olan aşırı sağanak ve yağış nedeni ile oluşabilecek kırılmalara karşı derin budama yapılmaktadır. Uzun süre düzenli olarak ağaçlarda budama yapılmadığı için tek gövde üzerine çıkarak tepede taç oluşturmuştur. Ağacın güçlenebilmesi için yapılmış olan bu budama bu şekilde görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ayrıca insanların yoğun olarak kullanmakta olduğu bu alandaki ağaçlarda kamu can ve mal güvenliğini sağlanması için sağlıklı bir budama yapılması zorunludur” dedi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.