Hava Durumu

:

:

:

Cengiz Gökçel'den Çarpıcı Uyarı:Pamukluk Barajı Açılmazsa Mersin Susuz Kalacak

08 Nisan 2023 Cumartesi 15:33

SONMANŞET.COM- CHP Mersin Milletvekili kurak geçen kış mevsiminin ardından Mersin'in susuz kalma riski altında olduğunu belirterek , “Mersin ve Tarsus'un içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Berdan Barajında kuraklıktan dolayı su seviyesi yüzde 27 oranında. Su seviyesi kritik seviyede, tarımsal amaçlı su kullandırılmıyor” dedi.

Cengiz Gökçel'den Çarpıcı Uyarı:Pamukluk Barajı Açılmazsa Mersin Susuz Kalacak

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- CHP Mersin Milletvekili kurak geçen kış mevsiminin ardından Mersin’in susuz kalma riski altında olduğunu belirterek , “Mersin ve Tarsus’un içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Berdan Barajında kuraklıktan dolayı su seviyesi yüzde 27 oranında. Su seviyesi kritik seviyede, tarımsal amaçlı su kullandırılmıyor” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, kuraklıktan dolayı barajların su seviyesinin düştüğüne dikkat çekti. CHP’li Gökçel, “Mersin ve Tarsus’un içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Berdan Barajında kuraklıktan dolayı su seviyesi yüzde 27 oranında. Su seviyesi kritik seviyede, tarımsal amaçlı su kullandırılmıyor” dedi. İklim krizine dikkat çeken Gökçel, “ Şu anda su kritik seviyede. Tarımsal amaçlı su verilmiyor sadece içme suyu amacıyla kullanılan su veriliyor. Uzmanlar uyarıyor, küresel iklim krizi yaşıyoruz. Dolayısıyla yağış rejimi bozuldu, afetler yaşıyoruz, kuraklık yaşıyoruz” dedi.  2015 yılında kullanıma açılması gereken Pamukluk Barajı yatırımının tamamlanmasına vurgu yapan Gökçel, “yıllardır uyarıyoruz; 18 km kuzeyde, yukarıda Pamukluk Barajı var. Pamukluk Barajı projesi 2015 yılında açılıp hizmete girmesi gerekiyordu. Barajda su yüzde 37 seviyesine ulaşmış.  Şimdi su burada duruyor, insanlarımız bu suyu kullanamıyor. İsale hattı bitmiş olsaydı şu an bu suyu Mersinli, Tarsuslu çiftçilerimiz de kullanacaktı” dedi.

Yatırımların bir an önce bitirilmesi gerektiğini değinen CHP’li Gökçel, “Eğer bu yatırım tamamlanırsa; Mersin kuraklıktan daha az etkilenecekti. İnsanlarımız içme suyu  imkanlarına kavuşacak. Bunu Büyükşehir Belediye başkanımız Vahap Seçer, Meclis’te de dile getirdi” dedi. 

Pamukluk Baraj Projesinin tamamlanması halinde su maliyetlerinin de azalacağının altını çizen Gökçel, “Pamukluk Barajından gelen su cazibe ile geldiği için enerji maliyetinden kurutulacak, vatandaşımız hem içme suyuna hem de sulama suyuna daha ucuza kavuşmuş olacak” diye sözlerini tamamladı.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.