Hava Durumu

:

:

:

Çamlıyayla 3. İğne Oyası Festivali ve Defile Nefes Kesti

13 Ağustos 2017 Pazar 13:48

HABER SPOTU(HABER MERKEZİ)- Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çamlıyayla Kaymakamlığı, Çamlıyayla Belediyesi ve Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Çamlıyayla 3'nci İğne Oyası Festivali” coşku içerisinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Çamlıyayla 3. İğne Oyası Festivali ve Defile Nefes Kesti

HABER SPOTU(HABER MERKEZİ)- Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çamlıyayla Kaymakamlığı, Çamlıyayla Belediyesi ve Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Çamlıyayla 3’nci İğne Oyası Festivali” coşku içerisinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yürüyüşle başlayan İğne Oyası Festivaline CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Çamlıyayla Kaymakamı Abdullah Yüksel, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Aksoy, AK Parti Çamlıyayla İlçe Başkanı Hakkı Cereci, MHP Çamlıyayla ilçe Başkanı Ali Rıza Genç, Belediye Meclis üyeleri ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Kortej yürüyüşüne katılan protokol mensupları ve vatandaşlar, çarşı girişinde festival nedeniyle açılan stantlardaki birbirinden güzel iğne oyalarını inceledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı yaptı.

Bu yıl 3’ncüsünü yaptıkları geleneksel İğne Oyası festivalinde İğne Oyası'nın Çamlıyayla ile özdeştiğini belirten Tepebağlı, artık Namrun yaylası yada Çamlıyayla denildiği zaman akla İğne Oyası’nın geldiğini ifade etti.

Hanımların el emeği göz nuruyla yaptıkları İğne Oyası'nın hem Türkiye'de, hem de uluslararası arenada tanıtılıp, adının duyurulması yönünde özellikle İstanbul ve Ankara’daki Emitt Fuarı ve Mersin Tanıtım Günlerinde açtıkları standlarla çok ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Tepebağlı, “Çamlıyayla’nın daha önceleri bir festivali dahi yoktu. Bazı köylerimizde şenlik adı altında etkinlik yapılırdı. 3 yıl önce Çamlıyayla’nın bir festivali olması gerektiğinden yola çıktık. Önce sebze yada meyve festivali düşüncesi ortaya atıldı ama Çamlıyaylalı hanımlar İğne Oyası festivali olmasını istediler. Belediye olarak maddi sıkıntımız olduğu için Büyükşehir Belediyesinden destek geldi. Mersin Büyükşehir Belediyesi 3 yıldır İğne Oyası Festivalimize büyük destek veriyor” dedi.

“Her birinin ayrı bir hikâyesi, ayrı bir değeri bulunan iğne oyası bugün Çamlıyaylalı hanımlar için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir.” diyen Tepebağlı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız festival ve tanıtım günleri ile fuarların ardından iğne oyasına inanılmaz bir şekilde talep gelmeye başladı. Hanımlar neredeyse talepleri karşılayamaz hale geldi. Bir başörtüsü bir günde yapılıyor ve 20 liraya satılıyor. Oysa bir ev temizliğine giden bayan 130 lira ücret alıyor. Onun için standlarda satılan iğne oyalarını alırken lütfen pazarlık yapmayın. Çünkü el emeği göz nuru hazırlanan iğne oyaları bedelinin çok altında satılıyor. El emeği göz nuru iğne oyalarımıza sahip çıkmalıyız.”

Çamlıyayla Kaymakamı Abdullah Yüksel,”Geleneksel kültürümüzün ve el sanatlarımızın en önemli örneklerinden birisi oyalardır. Oya, nçiçekle örgü sanatının birleşmesinden doğmuş, süslemek, süslenmek amacıyla yapılan ve ayrıca taşıdıkları mesajlarla bir iletişim aracı olarak da kullanılmıştır” dedi.

Kaymakam Yüksel, “Milli kültürümüzün kendine özgü niteliklerini kaybetmeden, çağdaş boyutlar kazanması için kadın el sanatlarından olan oyaların, günlük yaşantımızda yerini alması, zamanla kaybolmaması, geçmişten gelen bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılması için toplum olarak seferber olmalıyız” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, iğne oyasının öz kültürümüz olduğunu ve geçmişten geleceğe taşınan çok önemli bir geleneksel el sanatı olduğuna dikkat çekerek, iğne oyasının sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformda hak ettiği yeri alması için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Burhanettin Kocamaz, iğne oyasının dünyadaki ve Türkiye’deki önemine vurgu yaptığı konuşmasında, Çamlıyayla’nın Türkiye’nin en özel ve güzel ilçelerinden biri olduğunu, belirterek şöyle konuştu:

“Çamlıyayla turizm açısından son derece önemlidir. Büyükşehir Belediyesi olarak Adana’dan Antalya sınırına kadar olan sorumluluk bölgemizde var gücümüzle hizmet vermeye çalışıyoruz. Ülke olarak her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Kadınların el emeği göz nuru ürünlerini tanıtırken, birlik ve bütünlüğümüze de bu festival ile katkı sağlanıyor. Emperyalist güçler Müslüman ülkeleri birbirine düşürüyor. Bakınız haçlı seferleri bugünde gündemde. Gençlerimizi vatanına, milletine, bayrağına bağlı olarak yetiştirmemiz gerek. 15 Temmuz hain darbe girişimini hepimiz gördük ve yaşadık. Allah o hainlerin bin türlü belasını versin. Allah bize 15 Temmuz’u bir daha yaşatmasın. Birlik ve beraberlik içinde el ele gönül gönüle kutladığımız İğne Oyası Festivalimizle Çamlıyayla’mızın ve bölgemizin adını en iyi şekilde duyurmaya devam edeceğiz. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.”

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise konuşmasında, Çamlıyayla’nın sadece iğne oyalarıyla değil, bandırması, çingil yoğurdu, tulum peyniri, cevizi, pestili gibi ürünleriyle de çok önemli değerlere ve özelliklere sahip olduğunu belirtti.

Baki Şimşek, gençleri Çamlıyayla’ya çekmek için çeşitli aktivitelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Çamlıyayla’nın geleneksel dokusunu korumamız lazım. Böylece daha yaşanabilir bir Çamlıyayla’ya kavuşmuş oluruz. Çamlıyayla yılın 12 ayı çok güzel ve gezip tozulan ve yaşanılan bir ilçemizdir. Bir yere ziyarete giderken hediye olarak da iğne oyası alıp, hediye etmeliyiz” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise konuşmasında, İğne Oyası’nın Çamlıyayla ile özdeşleştiğini, geçen yıldan bu yana iğne oyasına ihtiyacın çok arttığını belirterek, “ İğne oyası emeği, isyanı, direnişi, birlikte yaşama arzusunu, sevgiyi bize anlatıyordu. Bir yılda Türkiye’de çok olaylar yaşandı. İğne oyası hanımlara maddi değer kazandırmaya başladı. İğne oyasının felsefesine, ruhuna çok ihtiyacımız var. 15 Temmuz alçak darbe girişiminden bu yana OHAL var. Bizim milletimiz baskıya karşıdır. OHAL’in bir an önce kaldırılmasını ve olağan hale geçilmesini gerekir. 3 ay sürecek denilen OHAL 13 aydır devam ediyor. İğne oyası yaşayan bir sanattır. Duyguları yansıtır. İğne oyası demek sevda, hasret, dua, sevgi, barış, öfke, direniş demektir. İğne oyası Çamlıyayla’ya, Çamlıyayla ise Mersin’e yakışıyor” diye konuştu.

Festivale katkı sağlayan protokol mensupları ve kurumlara günün anısına Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı’nın plaketleri vermesinden sonra, Mersin Olgunlaşma Enstitüsü’nün 10’u genç kız ve biri erkek olmak üzere 11 manken öğrencileriyle, İğne Oyası Festivali’ne İğne Oyaları, Yörük ve Osmanlı temalarının işlendiği birbirinden dikkat çekici 32 adet  kıyafeti profesyonel mankenlere taş çıkartan bir gösteriyle sundu.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.