Hava Durumu

:

:

:

Burhanettin Kocamaz’dan Başkan Dinçer’e ziyaret

23 Ocak 2019 Çarşamba 11:34

SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İyi Parti Büyükşehir Başkan adayı Burhanettin Kocamaz, bünyesinde kurulu 70 meslek odası ve 65 bin üyesiyle kentin en büyük meslek kuruluşu olan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer'i ziyaret etti.

Burhanettin Kocamaz’dan Başkan Dinçer’e ziyaret

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İyi Parti Büyükşehir Başkan adayı Burhanettin Kocamaz, bünyesinde kurulu 70 meslek odası ve 65 bin üyesiyle kentin en büyük meslek kuruluşu olan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’i ziyaret etti.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer tarafından hizmet binası girişinde karşılanan Başkan Kocamaz;  daha sonra birlikte makam odasına geçtiler. İlde kurulu çok sayıda esnaf odası başkanlarının da hazır bulunduğu ziyarette Başkan Kocamaz’a hayırlı olsun dileklerini iletip başarı dileyen Başkan Dinçer, “Bugün Mersin ilginç bir seçime tanık oluyor. İttifak olayı oldu ve Başkan Kocamaz seçildiği partiden değilde başka bir partiden aday oldu. Halen görevde olan bir başkanımız. Biz kendisine başarılar diliyoruz” dedi. Konuşmasının devamında Başkan Kocamaz’ın görev süresi içerisinde bir çok sorunu çözüme kavuşturduklarını bir kısmını ise çözemediklerini ifade eden Dinçer,” Temsil ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımızın hak ve menfaatlerini korumak adına birlikte iyi niyet içerisinde mücadelemizi verdik. Özellikle Tarsus Kemalpaşa sanayi sitesiyle Türkiye’ye örnek model yarattık. Belediye esnaf işbirliğiyle hayata geçirilen bu proje Türkiye’ye örnek olarak gösterildi. Bu sanayi sitesini bizlere kazandırmasından dolayı sayın başkanımıza tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin’de sanayi sitesiyle ilgi çalışmalarını maalesef çözemediklerinin altını çizen Başkan Dinçer, “Mersin’e 5 bin işyeri kapasiteli sanayi sitesi kazandırmak için çok büyük mücadeleler verdik ama maalesef kentin anayasası olan 1/5000 lik haritalarda sanayi sitesi olarak yer işaretlenmemesinden kaynaklı bunu bir türlü gerçekleştiremedik. Korukent mahallesi civarında bir yer bulduk ama burası da mecliste grubu bulunan partilerin ortak kararıyla konut alanına çevrildi ve bizim sanayi sitesi özlemimiz gerçekleşemedi. Tabi biz bu anlamdaki mücadelemizi bırakmayacağız. Önümüzdeki süreçte Mersin’e yakışır bir sanayi sitesini hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Büyükşehir Belediyesi ile bugüne kadar görüşememe yada randevu alamama gibi hiçbir sorunla karşılaşmadığını kaydeden Başkan Dinçer, “ Sayın Başkan bir sıkıntımızı paylaşmak için her aradığımızda randevu vererek bizlerle görüştü. Kapısını esnafımıza açık tuttu. Yasal mevzuatlar çerçevesinde  ilettiğimiz sorunlara çözüm üretti. Elbette çözemediğimiz sorunlarımızda oldu. Ama önemli olan art niyetsiz  iyi niyetli ilişkilerdir. Ne mutlu ki biz bunu sağladık” diye konuştu.

Başkan Dinçer, belediyelerin elindeki gayrimenkullerdeki fiyat artışı nedeniyle esnafın sıkıntı yaşadığına dikkat çekerek devam ettiği konuşmasında, “Sayın Başkanım Özelikle zafer çarşısındaki esnafımızın kiralarında yüzde 30-40 gibi fiyat artışları söz konusu. Esnafımız bu kiraları ödeyemiyor. Kirasını ödeyemeyen bir çok esnafımız için tahliye kararı çıkartılmış. Kiralardaki bu artışı tekrar gözden geçirmenizi ve makul düzeye çekmenizi bekliyoruz. Bunun yanı sıra ulaşım sektöründeki servis araçlarımızın özürlü rampasıyla ilgili sıkıntısı var. Aracına özürlü rampası taktırmayan esnafımız bu ay içerisinde yaptırması gereken vizeyi yaptıramayacak. Biz özürlü rampasıyla ilgili olarak UKOME  daire başkanlığına talimat vererek 6 ay daha ek süre verilmesini talep ediyoruz” dedi. Dinçer yine esnaf ve sanatkarların kullandığı su ücretlerine de indirim istediklerini kaydederken, mezbahalarda kaçak kesimin önlenmesi adına denetimlerin sıklaştırılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İyi Parti Başkan adayı Burhanettin Kocamaz ise bu buluşmayı sağlayan Başkan Talat Dinçer’e ve oda başkanlarına teşekkür ederek, “Benim size kendimi anlatmama gerek yok.25 yıldır Tarsus ve Mersin’de sizlere hizmet etmeye çalışıyoruz. 1994 yılında başlayan hizmet yolculuğunu her seçim döneminde artan bir destekle bugünlere geldi. Tarsus ve Mersin’de bugüne kadar yapılmamış bir tok hizmeti hayata geçirdik. Ama Mersin gibi bir ilde yılların ihmalinin 5 yılda çözülmesi kolay değil. Bizim göreve geldiğimizde Büyükşehir sadece 4 merkez ilçeden sorumluydu. Ama bizle beraber görev alanımız 13 ilçeye çıktı. Mersin’in nüfusu 1 milyon 800 bin, sadece kırsalda 509 mahalle var. İstanbul’ın üç katından fazla bir alana hizmet veriyoruz ama genel bütçelere ayrılan paylarda  sadece nüfus baz alınıyor. Kırsaldaki bu 509 mahallede yol bile yoktu. Sadece kırsala 5500 km yol yaptık. Bizim iddiamız vardı. Yolsuz ve susuz köy bırakmayacağız diye. Çok şükür bunu başardık. Kırsaldaki hiçbir mahallemizin su ve yol sorunu kalmadı” dedi.

Konuşmasını “Göreve geldiğimizde Mersin’in tüm ilçeleri hizmete açtı” şeklinde sürdüren Başkan Kocamaz, “Biz bu görevi devralıncaya kadar büyük problemlerini çözmüş tek yer Tarsus’tu. Oda benim orada 20 yıl grev yapmamdan kaynaklanıyor. Mersin mezbahanesi inşaattı orayı tamamladık; Anamur, Mut ve Silifke’de mezbaha yaptık, Gülnar ve Çamlıyayla mezbahanesini modern hale getirdik. Yine çöp en büyük sorundu ve o sorunu da çözdük. Bugün Mersin ve Silifke’de çöpten 150 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak 10 megavat elektrik üretiyoruz. Yine Mersin otogarını tamamladık, kavga dövüşle otoban bağlantısını yaptık. Anamur ve Gülnar’da yeni otogar yaptık, diğer bölgelerde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Göreve geldiklerinde Mersin’de şehrin anayasası olan 1/100 binlik planı olmadığını kaydeden Kocamaz, “ Şehrin kesin çözüm isteyen sorunları için planlar olması lazım. Ama geldik gördük ki kentin ne 1/Beşbinlik  planı nede 1/100 binlik planı var. Kentin 1/100 binlik planı olmadan 1/beşbinlikleri ona oturtamazsınız. ŞU an bütün ilçelerimizde 1/beşbinlik planlar hazırlandı sayılır. Mersin merkezde de serbest bölge otoban bağlantı kısmı tamamlandı. Bir kenti çarpık kentleşmeden kurtarmak için biraz gözü kara olmalısınız ve radikal kararlar almalısınız. Ama burada herkes maalesef buna göğüs geremiyor , bizim göğüs gerdiğimiz yerlerde merkez ilçeler bu sorumluğu almayınca itirazlar oluşuyor. Birde bunun üzerine imar barışı gelince maalesef olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Ulaşım master planı çerçevesinde hayata geçirmek istedikleri Monoray sisteminin hükümetten onay alamadığını kaydeden Başkan Kocamaz,  “ Bizim raylı sistemimiz metroya döndü. Plana göre metro Batıda Kandak, doğuda serbest bölgeye kadar olmak üzere 19 kmlik bir alanı kapsıyor. Mersin büyükşehir belediyesi doğuya taşınacağı için onun altına da bir istasyon olacak. Tabi gönlümüz kentin en uç noktasına kadar bu tesisleri yapmak ama salavata kuvvete bağlı. Adam sayısına bağlı gelire göre bu işleri yapmak zor. Diğer taraftan da  dünyada raylı sistemlerin tamamı merkezi hükümet tarafından yapıldığı gerçeğine tanık olmaktayız” dedi.

Kocamaz, konuşmasının devamında zafer çarşısındaki fiyat artışının kendilerince değil, ticaret odası ve emlakçılar odasından oluşan bilirkişilerce belirlendiğini ifade ederken, çarşı esnafını mağdur eden bir durum söz konusuyla bunu inleyeceklerini ifade etti. Kocamaz, kaçak kesim konusunda da gereken hassasiyeti göstereceklerini ve halka ruhsatsız  mekanlarda  sağlıksız et satışına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini sözlerine ekledi. Ziyaret oda başkanlarıyla toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv