Hava Durumu

:

:

:

Baro Temsicisi Cihan Öktem, Kadınlar Gününü Kutladı

08 Mart 2018 Perşembe 20:21

SONMANŞET.COM- Mersin Barosu Tarsus Temsilcisi Av. Cihan Öktem, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren, ulu önder Atatürk' ün çizdiği anlayış ve görüşle birlikte çalışma hayatında, siyasette, aile yaşamında kısacası toplumun her alanında eşit ve aktif olarak yer alması idealize edilen kadınlarımız, dünyada ilk olarak seçme seçilme hakkına ülkemizde sahip olmuşlardır” dedi.

Baro Temsicisi Cihan Öktem, Kadınlar Gününü Kutladı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin Barosu Tarsus Temsilcisi Av. Cihan Öktem, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren, ulu önder Atatürk’ ün çizdiği anlayış ve görüşle birlikte çalışma hayatında, siyasette, aile yaşamında kısacası toplumun her alanında eşit ve aktif olarak yer alması idealize edilen kadınlarımız, dünyada ilk olarak seçme seçilme hakkına ülkemizde sahip olmuşlardır” dedi.

Cihan Öktem açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Toplumun ve yaşamın da her alanında adım adım var olmaya başlamışlardır. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kadınlarımızın çalışma ve sosyal hayatta eşit ve aktif olmalarına dair bu hedef doğrultusunda ilerleme gayreti ne yazık ki sekteye uğramıştır. Kadınlarımıza halen eylemsel olarak ailede, eğitimde, istihdamda, siyasette kısacası sosyal yaşamın birçok alanında ayrımcılık devam etmektedir. Bunun yanında kadına karşı şiddet, kadın cinayetleri, çocuk gelin sorunları gün geçtikçe artmaktadır. Bu sorunların çözümü noktasında, öncelikle toplum bilincinin arttırılmasını gerektiği aşikardır. Bu yöndeki çalışmalarla birlikte etkin politikalar ve yasal düzenlemeler bir anlam ifade edecektir.

Bu bilincin yerleştirilmesi için cumhuriyetin ilk yıllarında konulan hedef doğrultusunda etkin devlet politikalarının uygulanması, toplumun her kesiminin de bu bilincin yerleşmesine katkıda bulunması gerekmektedir.

Ulu Önder Atatürk’ ün; “Kadınları geri bırakan toplum, geri kalmaya mahkumdur.” sözünden de, kadının yaşamın her alanında eşit olarak yer alması hedefinin gerçekleşmesinin, toplumumuzun ilerlemesi açısından elzem olduğu anlaşılmaktadır.

Ulu Önder Atatürk’ ün koyduğu hedef doğrultusunda, kadınlarımızın toplumun her alanında eşit olarak yer alması, bu yöndeki mücadelemiz ve mücadelelerin başarıya ulaşması dileğiyle, başta emeğiyle mesleğini icra eden ve kadına karşı olan bu şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele eden kadın meslektaşlarım olmak üzere; anne olmakla, eylemsel olarak her alanda sosyal eşitsizliklere, şiddet ve saldırılara karşı mücadele etmekle emekçi sıfatına sahip olan kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.