Hava Durumu

:

:

:

Baki Şimşek, Kazanlı Turizm Bölgesi İnşaatına Başlanılmasını İstedi

15 Şubat 2018 Perşembe 12:31

SONMANŞET.COM- MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yatırımcıların önünün açılması ile ilgili kanun tasarısı hakkında TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesinde inşaat çalışmalarına bir an önce başlanılmasını istedi.

Baki Şimşek, Kazanlı Turizm Bölgesi İnşaatına Başlanılmasını İstedi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yatırımcıların önünün açılması ile ilgili kanun tasarısı hakkında TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesinde inşaat çalışmalarına bir an önce başlanılmasını istedi.

Yatırımcıların istek ve beklentilere dikkat çeken Baki Şimşek, “Yatırımlarla ilgili yatırımcı ne istiyor? İş adamları, yatırımcılar ile bürokratlar keşke bir toplantı yapsalar, yatırımcının ne istediğini tespit edip buna göre yasalar çıkarılsa daha doğru olacağını düşünüyorum. Yatırımcı öncelikle düşük faizli kredi istiyor, uygun arsa istiyor, daha az bürokrasi istiyor, doğru teşvik istiyor, yatırım teşviki istiyor ve bunu yapmak için de uygun bir süre istiyor.” dedi.

“KAZANLI TURİZM BÖLGESİ İNŞAATI BİRAN ÖNCE BAŞLAMALIDIR. “

Mersin'de yaklaşık Kazanlı turizm bölgesinin 2007 yılında ilan edildiğini ancak inşaatının başlamadığını ifade eden Şimşek, inşaatın bir önce başlamasını istedi. Konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu. ŞİMŞEK” Buranın imar planları, izinleri yapıldı. Uygulama safhasına geçildiğinde bu arazinin göçmen kuşlarının göç yolunda olduğu tespit edildi ve burada bu yatırımın yapılmasına mahkeme  izin verilmedi. Daha sonra tekrar itiraz edildi ve Kazanlı turizm bölgesi olarak ilan edildi. Buranın alt yapısı yapıldı, kanalizasyonu yapıldı, elektrik ve su geldi kilometrelerce uzaktan, geç de olsa yolu bitirildi. Hükûmet söz verdiği süre içerisinde bunu yapmadı ama geç de olsa sekiz, on yıllık bir gecikmeyle bunlar yerine getirildi. Yalnız, daha sonra da Rusya krizinden dolayı, turizmde yaşanan sıkıntılardan dolayı bu proje askıya alındı. Şu anda burada yatırım yapacak olan firmalar Türkiye'nin en büyük inşaat firmaları, Limak gibi, Özaltın gibi, Çeçen İnşaat gibi. Yalnız, şu ortamda yine yatırım askıda duruyor. Mersin'in bu yatırıma ivedi olarak ihtiyacı var. Bu firmalara mutlaka yatırım teşvikinin ve uygun sürenin verilerek Kazanlı turizm bölgesinin, ikinci bir Antalya Belek olması sağlanmalıdır. Bütün Mersin halkı bunu beklemektedir. Ayrıca, iş adamları Kredi Garanti Fonu'ndan bir an önce kredilerin açılmasını ve iş adamlarına bu desteğin sürmesini beklemektedirler. Esnaf kefalet kooperatifleri arasında kaynak aktarmada ciddi sıkıntılar oluşmaktadır. Bazı ilçelerden arayan esnaf kefalet kooperatif başkanları "Bizim kooperatifimize para aktarılmadı ya da yeteri kadar aktarılmadı ama falanca ilçeye daha fazla para aktarıldı." gibi bizlere şikâyette bulunuyorlar. Bunun da mutlaka önüne geçilmesi, esnaf kefalet kooperatifleri kanalıyla da esnafların desteklenmesi, ayrıca büyük iş adamlarının yanında küçük girişimcilerin de mutlaka desteklenmesi ve bunların hayatlarını idame ettirmeleri sağlanmalıdır. Şimdi, öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki... Adam köyde tavuk besliyor, belki 100-200 tane yumurta üretiyor. Şimdi, yumurtayı satmak üzere gittiği zaman diyorlar ki: "Bunun üzerine marka basacaksın. Bunun üzerine tarih basacaksın." Bir marka basacak cihaz 100-150 bin lira civarında. Küçük işletmecilerin bunların altından kalkabilmeleri mümkün değil. Tarım ve hayvancılığı desteklerken, yatırımcıyı desteklerken küçük işletmeleri de bitirmememiz gerektiğini, bunlara mutlaka destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

KÖYLERDE VE BELDELERDE YAŞAYANLARDAN KAZI ÜCRETİ ALINMASIN

ŞİMŞEK “Yapılan kazılarla ilgili büyükşehir belediyeleri özellikle inşaatlarla ilgili yapılan kazılarda bütün mücavir alan sınırlarının tamamını harca tabi tutmuştur. Burada da özellikle köylerde ve beldelerde yaşayan insanlarımız herhangi bir yere hafriyat dökmemelerine rağmen kazı ücreti ödemek zorunda kalmaktadırlar. Bu kapsamda  mutlaka köylerde ve beldelerde yaşayanlar kapsam dışı bırakılmalıdır. Zaten arsalarına ya bir bahçe evi yapıyor veya bir köy evi yapıyor, bu malzemeyi de kendi arazileri üzerine döküyorlar. Bunların mutlaka kapsam dışı bırakılması gerekmektedir.” diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.