Hava Durumu

:

:

:

BAKESUS Fırıncılık Sektörüne yönelik AB Projesinin Toplantısı yapıldı

01 Şubat 2018 Perşembe 12:24

SONMANŞET GAZETESİ- T.C. AB Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylanan ve Avrupa Komisyonunca hibe desteği alan 2016 -1-TR01-KA202-034815 numaralı '' Sustainable and hygienic production on the bakery sector trough good exchange of practices- BakeSus (Fırıncılık Sektöründe Sürdürülebilir ve Hijyenik Üretim İçin İyi Uygulamalar Değişimi) isimli projemizin üçüncü uluslararası toplantısı 22-23 Ocak 2018 tarihleri arasında Mersin ve Tarsus'ta gerçekleştirildi.

BAKESUS Fırıncılık Sektörüne yönelik AB Projesinin Toplantısı yapıldı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET GAZETESİ- T.C. AB Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylanan ve Avrupa Komisyonunca hibe desteği alan 2016 -1-TR01-KA202-034815 numaralı " Sustainable and hygienic production on the bakery sector trough good exchange of practices- BakeSus  (Fırıncılık Sektöründe Sürdürülebilir ve Hijyenik Üretim İçin İyi Uygulamalar Değişimi) isimli projemizin üçüncü uluslararası toplantısı 22-23 Ocak 2018 tarihleri arasında Mersin ve Tarsus’ta gerçekleştirildi.

Gerçekleşen toplantı ve ziyarete; İspanya Ortağı Valencia'de faaliyet gösteren Betelgeux Şirketi temsilcileri Carmen Donet ve Fernando Lorenzo, İtalya ortağı Perugia‘da faaliyet gösteren Confederazione Italiana Agricoltori Regione Umbria (CIA) isimli konfederasyonun proje sorumluları Massimo Canalicchio ve Andrea Palomba, Çek Cumhuriyeti ortağı Prag’ta faaliyet gösteren Food Research Institute (VUUP) isimli araştırma merkezinin çalışanları Jakub Škába ve Marian Urban ve yerel ortağımız olan Tarsus Belediyesinden proje koordintörü Hakan Kumdereli, Halk Ekmek fabrikası müdürü Serdar Akkoç ve Sağlık işleri müdürü Ersin Eker katıldılar.

Toplantı programının koordinatörlüğünü Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. H. İbrahim Ekiz, Arş. Gör. Gülden Gökşen yürütürken Gıda Mühendisliği öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nüzhet Türker ve Doç. Dr. Sedat Sayar eşlik etti.

BakeSus projesi kapsamında fırın ve pastane gibi unlu mamulleri sektörü için üretimde kalite yönetimi, iyi çevre ve hijyen uygulamaları konularında eğitim metodolojileri oluşturarak, fırıncılık sektöründeki eksikliklerin giderilmesi amacını taşıyor.

Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Mühendislik Fakültesi’ni gezen konuklar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu mutluluğu ifade eden Prof. Dr. Yaşar, katılımcılara sertifikalarını takdim etti.

Program, konukların Tarsus Belediyesi Başkan yardımcısı Serap Kurtçu makamında ziyaret ettikten sonra proje kapsamında hazırlanacak modüllerin gerçekleşeceği ve pilot tesis olarak kullanılacak Tarsus Halk Ekmek Fabrikası ile devam etti.

Yapılan açıklamada, “Proje ortakları, modülleri uygulayacakları ekmek fabrikasını yerinde görme imkanı buldular. Tarsus Halk Ekmek Fabrikası çalışanlarına eğitimler yüz yüze verilerek projenin uygulanabilirliği sağlanacaktır. Projenin çıktılarını, ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçerek ulusal ve uluslararası platformda yaygınlaştırması hedeflenmektedir. Toplantımız sonunda katılımcılar tarafından izleme ve değerlendirme raporu doldurulmuştur. Ortaklarımız toplantı ve ziyaretlerden memnun olduklarını bildirdiler” denildi.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.