Hava Durumu

:

:

:

ARATOS Heykeli Yurtdışına mı Götürüldü?

08 Temmuz 2020 Çarşamba 17:47

SONMANŞET.COM- Tarsus Aratos dergisi kurucusu ve yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, bir lise inşaatı sırasında Tarsuslu Filozof Aratos'a ait 2200 yıllık heykel bulunduğunu iddia etti.

ARATOS Heykeli Yurtdışına mı Götürüldü?

SONMANŞET.COM- Tarsus Aratos dergisi kurucusu ve yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, bir lise inşaatı sırasında Tarsuslu Filozof Aratos'a ait 2200 yıllık heykel bulunduğunu iddia etti.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, iddianın takipçisi olacağını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada iddiaya göre Uğur Pişmanlık, yaklaşık 10 yıl önce bir lise inşaatı sırasında Tarsuslu Filozof  Aratos'un olduğu düşünülen bir heykelin bulunduğunu öne sürdü.

Yapılan açıklamada, Avrupa da çeşitli müzelerde yer alan Aratos büstleriyle benzerlik gösterdiğini ifade eden Pişmanlık, “Edindiğim bilgilere göre, 2010-2015 yılları arasında bir lisenin temel kazı çalışması esnasında antik döneme ait eserler ortaya çıkarılmış. Bu eserler müzeye bildirilmemiş ve verilmemiştir. Tarsus dışına çıkarıldığını sandığım eserlerden bir tanesinin fotoğrafları da ismini açıklamayacağım bir kişi tarafından bana ulaştırıldı. Bulunan mermer heykelin önemli bir eser olduğu anlaşılıyor. Bu heykel Filozof Aratos'a ait olabilir.” dedi.

Açıklamada ayrıca Arkeolog Hüseyin Adıbelli ise heykelin Helenistik döneme ait özellikler gösterdiğini belirterek, “Eser güzel bir parça, bu Tarsuslu Filozof Aratos’a ait olabilir. Avrupa’da seçkin müzelerde yer alan Aratos büstleri ile çok benzerlik gösteriyor. Tabi bunun Aratos’a ait olduğunun belirlenmesi için heykel bulunursa yapılacak olan incelemelerden sonra kesinlik kazanır. Heykeldeki sakal, bilgelik göstergesi olduğu gibi dünyada gösterilen uzun yaşamın ve tecrübeninde göstergesidir. Fotoğrafta gördüğünüz heykelde barok realist üslubu, göz işlenişi  M.Ö. 2. yüzyıl özellikleri göstermekte ve bu eserin mutlaka müzeye kazandırılması gerekir’’ dedi.

Yaşanan bu gelişmeler karşısında konunun takipçisi olacağını ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “birçok medeniyete başkentlik yapmış ve geçmişi 10 bin yıla dayanan bir kentte yaşıyoruz. Adeta açık hava müzesi gibi olan Tarsus, her köşesinde değişik uygarlıkların izlerini taşıyor. Şehrimizin tanınmış simalarından Gazeteci Uğur Pişmanlık tarafından iddia edilen ve Aratos'un heykeli olduğu düşünülen heykelin şehrimize kazandırılması için ilgili kurum ve kuruluşlara bildireceğiz” şeklinde düşüncelerini aktardı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv