Hava Durumu

:

:

:

21. Mersin Müzik Festivali İçin Geri Sayım Başladı

16 Eylül 2023 Cumartesi 23:28

SONMANŞET.COM- 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali için geri sayım başladı. “Dayanışma, iyileşme ve aydınlanma” temasıyla bu yıl 22-24 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin tanıtım programı Divan Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı.

21. Mersin Müzik Festivali İçin Geri Sayım Başladı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali için geri sayım başladı. “Dayanışma, iyileşme ve aydınlanma” temasıyla bu yıl 22-24 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin tanıtım programı Divan Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı. 

Programa, Mersin Vali Vekili Alp Eren Yılmaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Aslan, Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Berna Dinç, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Onursal Başkanı Selma Yağcı, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının temsilcileri ile festival yürütme kurulu üyeleri, Sanat Etkinlikleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, sponsorlar ve çok sayıda sanatsever katıldı. Programa saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, genç yetenek Ecmel Neva Bildik’in keman dinletisi ile devam edildi.

FESTİVAL KENT ÖDÜLÜ SELMA YAĞCI’YA VERİLECEK

21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Sanat Kurulu Üyesi Caner Akgün’ün programın tanıtımını yaptığı konuşmasında, 7 etkinliğin 3 gün boyunca süreceğini ifade etti. Akgün, “Bir şehri sanatla diri tutmanın en önemli faktörü sağlam kent kimliğinin oluşmasıdır. Bu yıl Festival Kent Ödülü, şüphesiz Mersin’in bilinirliğine katma değer sağlayan, kentimizin sanatla anılmasında her daim ışığımız olan, kıymetli büyüğümüz Sayın Selma Yağcı’ya verilecektir” dedi.

FESTİVAL SANAT ÖDÜLÜ YALÇIN TURA’NIN

Akgün, “Bu yıl Festival Sanat Ödülü’nün 20 yılı aşkın bir süre film müziği besteciliği yaparak, aralarında “Keşanlı Ali Destanı”, “Yılanların Öcü”, “Umutsuzlar” gibi 50’yi aşkın Türk filminin müziğine imzasını atan, tarihle günümüz arasında köprüler kuran müzik felsefecisi Yalçın Tura’ya verilecektir. Geleneksel makamlardan halk müziğine,  senfoni müziğinden caza uzanan geniş yelpazede çalışmış Çağdaş Türk Müziğinin önemli bestecisi Yalçın Tura’yı yürekten tebrik ediyoruz” diye konuştu.

GENÇ YETENEK ÖDÜLÜ BİLDİK’İN

Akgün, Prof. Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü’nün ise henüz 4 yaşında sanat yaşamına adım atan, Ecmel Neva Bildik’e verileceğini söyledi. Akgün, “2020 yılında Brüksel’de düzenlenen 13. Arthur Grumiaux Yarışmasında 2. lik ödülü alan, 2021 yılında Uluslararası Müzik Akademisi tarafından düzenlenen dünyaca ünlü kemancı Svetlin Rossev’in ustalık sınıfına burslu olarak kabul edilen, Haziran 2022’de Fransız ArtimeA Derneği tarafından düzenlenen 6. Nouvelles Etoiles yarışmasında 1.lik ödülü alan genç yeteneğimiz Ecmel Neva Bildik’i tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu.

“MÜZİK İNSANLIĞIN EVRENSEL DİLİDİR”

21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yönetim Kurulu Başkanı Nuran Kurtuluş ise Cumhuriyetin 100. yılına vurgu yaptığı konuşmasında, “Anadolu’da çok sesli müziğin fitilini ateşleyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını şükran ve özlemle anıyoruz. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin ana hedefi,  ‘müzik, insanlığın uluslararası dilidir’ ilkesinden yola çıkarak, kentimiz, bölgemiz, ülkemiz ve tüm insanlığın, evrensel müzikle buluşmasını sağlamaktır” dedi.

“KATKI SUNAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Kurtuluş, “Geçtiğimiz 21 yılda uluslararası sanat kurumları ile olan ilişkiler gözle görülür bir şekilde artış göstermiş ve festivalde yer almak isteyen sanatçılardan da önemli başvurular alınmıştır. Yakalanan bu ivme ile Mersin Uluslararası Müzik Festivali kültür ve sanat ortamında daha bilinir hale gelmiştir. Bizler bu sorumluluk bilinci ile 21.’sini düzenleyeceğimiz festivalimizde hepimizin hassasiyetini gözeterek yolumuza devam etmek istedik. Bu bağlamda katkı sunan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.